Шишка (грижа) на шинах: причини виникнення, наслідки і рекомендації

Шишки, або грижі на автомобільних шинах – поширена проблема, з якою рано чи пізно стикається більшість водіїв. Причини їх виникнення різноманітні, і якщо вчасно не зробити заміну пошкодженої шини, можуть бути серйозні наслідки.
Шишка на шині: як вона виникає, основні причини
Шишка, або гуля на шині, виглядає як незначне випинання гумового матеріалу через тріщини у бортовій частині або бічній стінці шини. При цьому утворюється розшарування внутрішніх шарів шини, що зовні має вигляд невеличкого горбка.
Спричиняє цей процес руйнування внутрішньої структури покришки. Шина складається з різних шарів, поєднаних між собою гумовими сполуками, і включає корд, брекер і безпосередньо протектор. При сильних навантаженнях, у процесі старіння або як наслідок механічних пошкоджень покришка може отримувати розриви або розшарування конструкції. У комплексі з дією тиску повітря всередині утворюється випинання, тому утворюється та сама шишка. За розміром вони бувають як зовсім маленькі і майже непомітні, так і досить крупні.
Як правило, від гриж страждають бічні зони шини. Проте гулі можуть формуватися і на протекторі.
Причини виникнення шишок на шинах найчастіше такі:
- Удар.
- Це може бути попадання колеса в яму, удару об бордюр і, як результат - розрив ниток каркасу.
- Неправильний тиск: при цьому збільшується навантаження на каркас, що призводить до його пошкодження.
- Зношена шина: стара і стерта гума має більшу схильність до утворення шишок.
- Надмірне навантаження.
- Неправильне зберігання, помилки при транспортуванні шин.
- Брак, допущений на виробництві.
Як виявити грижу на колесі
Щоб дізнатися, чи є грижа на шині, потрібно уважно оглянути її з усіх боків і звернути увагу на всі випинання, горбки або бульбашки на поверхні шини. Також потрібно провести рукою по поверхні шини, злегка натискаючи на неї. При наявності м’яких або піддатливих ділянкок на них треба звернути увагу - грижа може бути під протектором або на бічній стінці. Також можна покласти монету ребром на протектор. Якщо монета не буде рівно лежати, це може означати наявність грижі під протектором.
Перевірка тиску до руху і одразу після зупинки транспорту допоможе визначити можливе пошкодження. Якщо в одній з шин тиск суттєво зменшився, це може означати грижу.
Найточніший метод, щоб зрозуміти, чи є гуля на колесі - звернутися на СТО, де зможуть, використовуючи спеціальні сканери, виявити будь-які пошкодження
Чи можна використовувати колеса з грижами?
Якщо на шині з'явилося таке пошкодження, їздити на ній небезпечно. Грижа може збільшитися і призвести до руйнування шини. Як результат - втрата керування та аварійні ситуації на дорозі. Тому якщо шишка була виявлена, покришку обов'язково потрібно замінити.