Який тиск шин має бути в літній період
Дивитися всі Статті

Який тиск шин має бути в літній період

Єдиний елемент автомобіля, який стикається з дорожнім полотном, - це шини. Вони утримують вагу транспортного засобу за рахунок тиску повітря всередині покришки. А значить, за цим показником необхідно уважно стежити, щоб забезпечити оптимальну керованість, стійкість і тягу, які передбачив виробник гуми.

Тиск шин змінюється постійно, адже повітря пpoникaє чepeз cтінки покришки. Крім того, цей показник залежить від впливу тeмпepaтуp і стану самої гуми. Так яким же має бути оптимальний тиск в покришці в літній період?

Що таке тиск в шинах

Тиск в шинах автомобіля - це кількість повітря, яка вимірюється в кілограмах на сантиметр квадратний, тобто - скільки кг повітря доводиться на 1 см² шини. Дізнатися, який тиск в шинах, можна за допомогою манометра і робити це необхідно не рідше ніж раз на місяць. Крім того, можна встановити спеціальні датчики тиску в шинах, які допоможуть тримати цей показник під постійним контролем.

Найчастіше правильний тиск в шинах виробники вказують на інформаційних табличках, які можна знайти на дверцятах автомобіля або в районі бардачка, а також в керівництві по експлуатації.

Правильний тиск в шинах забезпечує безпеку водія і пасажирів. Крім того, це допоможе заощадити бюджет. Підспущені шини для літа сприяють нерівномірному передчасному зносу протектора, збільшенню витрати палива. Шини з неправильним низьким тиском не здатні витримувати навантаження, що виникає на поворотах, а також при екстреному гальмуванні. Крім того, знижується стійкість авто, в найкращих випадках така зневага може закінчитися розривом шини на ходу і серйозною аварією. З іншого боку, не можна щоб тиск в шинах був надмірним, це в свою чергу буде давати велике навантаження на ходову частину, знову-таки сприяти нерівномірному зносу шин, а також робити їзду не комфортною.

Від чого залежить тиск в шинах

Один з основних факторів, що впливають на тиск в шинах є температура навколишнього середовища. Це відбувається через те, що для газу коефіцієнт теплового розширення досить високий, і при різких температурних змінах тиск шини змінюється на 0,5-0,8 атмосфер. Чому так відбувається? На відміну від рідин і твердих тіл, гази завжди займають весь обсяг посудини, в якій знаходяться. Прагнучи розширитися, газ тисне на всі поверхні покришки. Тому в період, коли шина розігрівається ще і від тертя об розжарений асфальт, правильний тиск в шинах влітку дуже важливий.

Серед інших чинників, що впливають на тиск в шинах, можна відзначити також вагу самого автомобіля і вісь, на якій встановлено колесо.

Як правильно виміряти тиск в шинах

Фахівці рекомендують проводити перевірку тиску в шинах кожен день перед поїздкою. Також необхідний обов'язковий візуальний огляд покришок на предмет можливих пошкоджень.

Вимірювати тиск потрібно в «холодних» шинах. У «гарячої» шині, в залежності від дистанції, навантаження, швидкості, температури повітря тиск може збільшуватися до 10%. Тому не слід спускати повітря з «гарячих» шин відразу після зупинки автомобіля, інакше тиск повітря в холодних шинах буде занадто низьким.

Якщо ж «гаряча» шина показує тиск менше, ніж рекомендується, підкачайте її до рекомендованого тиску плюс 10%, а після того, як шина охолоне, перевірте тиск знову і відрегулюйте його до нормального.

Шина підходить під визначення «холодна», якщо автомобіль простояв на місці не менше трьох годин, або проїхав після тривалої стоянки не більше півтора кілометра.

Неоднаковий тиск в шинах може бути причиною непередбачуваної реакції автомобіля на вплив рульового управління, а різний тиск в шинах на різних осях автомобіля може привести до несподіваного відведення автомобіля вліво або вправо.

Тиск в запасному колесі також необхідно перевіряти регулярно на випадок непередбаченої заміни колеса.

До чого може призвести неправильний тиск

Надмірний тиск в шинах має ряд негативних наслідків. Він може призвести до підвищеного зносу центральній частини протектора і підвіски автомобіля, небезпеки пошкодження шини при наїзді на перешкоду, зниження стабільності управління внаслідок зменшення плями контакту.

Недостатній тиск також має негативні наслідки - сильна деформація шини, підвищення температури в шинах, розшарування і руйнування каркаса, підвищений знос плечових зон протектора, збільшення ризику аквапланування, підвищення споживання палива.

Залежність тиску від розміру диска і радіуса шин

Вплив даних показників на тиск в шинах також важливий, як і інших перерахованих вище факторів. Дану закономірність можна представити у вигляді таблиці.

Размер дискаДавление в покрышках, кгс/см2
R131,9
R142
R152,4
R162,5
R172,9
R182,9

Чи варто накачувати шини азотом

Останнім часом стала популярною послуга накачування покришок азотом. Ця процедура отримала як прихильників, так і противників, кожен з яких наводить свої аргументи за і проти. Так чи має сенс закачувати в покришки саме цей газ?

Як нам всім відомо, процентна частина азоту в повітрі дорівнює 78%, в той час як решту ділить кисень (20%) та інші повітрятвірні елементи. Установки, які сьогодні працюють в різних СТО, дозволяють забезпечувати шину сумішшю, що містить близько 95% азоту.

Деякі фахівці стверджують, що використання подібної основи дозволяє забезпечити шині додаткову безпеку. Це пояснюється зміною коефіцієнта теплового розширення під час їзди автомобіля, і готовністю азоту відповідати таким змінам, так як він в 7 разів більше адаптивний ніж кисень. Тобто для літнього часу ці властивості дуже актуальні.

Ще одним важливим плюсом азоту прийнято вважати більш повільний витік з шини. Це насправді так, тому що діаметр молекули азоту на 7% більше ніж у кисню. Крім того, азот більш стабільний. Нарешті, азот дозволяє отримати набагато меншу масу шини. Правда, останній показник не дуже істотний - йдеться про різницю в 7-10 грамів.

Тиск в шинах влітку для різних марок авто

Модель автомобиляДавление, атм.
перед. осьзад. ось
ВАЗ1.62.1
Лада Приора1.81,8
ГАЗ 3110 Волга2.02.1
ГАЗ 2705 Газель3.03.0
УАЗ Хантер2.02.3
Audi A52.52.2
Audi A822
BMW 8402.52.8
Chevrolet Lacetti2.12.1
Chevrolet Kaptiva2.12.32
Chevrolet Niva1.91.9
Chevrolet Taho3.53.5
Daewoo Lanos2.22.2
Daewoo Matiz1.91.9
Daewoo Nexia2.62.1
Ford Fiesta1.81.8
Ford Sierra1.92.1
Ford Mondeo2.12.1
Ford Scorpio22.3
Ford Taurus2.42.7
Ford Explorer2.22.2
Ford Maverick1.92.5
Ford Focus2.22.2
Honda Civic1.81.8
Honda Accord2.22.1
Honda Prelude—2.52.3
Honda Legend2.52.3
Honda NSX2.32.8
Honda CR-V1.81.8
Honda HR-V1.81.8
Hyundai Sonata1.91.9
Hyundai Elantra22
Hyundai Getz—2.12.1
Hyundai Santa Fe2.12.1
Hyundai Tucson2.12.1
Mazda 32321.8
Mazda 62622
Mazda MX61.82.2
Mazda 32.22.2
Mazda 62.22.4
04 червня 2018 р.