infoshina.ua
пошук
Пусто
Специфікації API і ACEA: суть, категорії, маркування

Специфікації API і ACEA: суть, категорії, маркування

Щоб автовласникам було зручніше орієнтуватися у величезному асортименті автомобільних масел, виробники мастильних рідин і транспортних засобів розробили кілька варіантів класифікації.

Найбільш популярними стали специфікації ACEA і API. Якщо перша - це розробка європейської асоціації автовиробників, то друга була створена Американським Інститутом Нафти.

Особливості стандарту API

Весь асортимент автомастил можна класифікувати за кількома критеріями:

  •  за складом (мінеральні, синтетичні, напівсинтетичні);
  •  за призначенням (трансмісійні, моторні, індустріальні, універсальні);
  •  по сезонності (зимові, літні, універсальні).

В Україні більшість автомобілістів віддають перевагу універсальним маслам з всесезонними властивостями.

Ключовою характеристикою, по якій розділяються масла в специфікації API, стало призначення рідини. До однієї категорії віднесені масла для двигунів, що працюють на бензині (S), а до іншої (С) - для тих, що потребують дизелі (автомобілі, будівельна та дорожня техніка, сільськогосподарські машини та інші типи транспорту).

Крім поділу на дві великі групи, в рамках специфікації також існує маркування EC (Energy Conserving). Так позначаються найсучасніші мастильні матеріали, які сприяють скороченню паливних витрат в транспортних засобах з бензиновим ДВС.

Розглядаючи етикетки на каністрах з маслами, можна побачити, що вони марковані індексами з двох букв (SN, SM, SH, SG, CF, C). Це пряма вказівка ​​на рівень якості та експлуатаційні характеристики конкретного масла. Друга літера визначає ієрархію мастильних матеріалів в рамках специфікації: чим далі буква від початку латинського алфавіту, тим якісніше масло вона позначає.

При цьому сучасні масла можуть мати подвійний індекс, вказаний через похилу риску. Це говорить про універсальне призначення мастила, тобто, воно може бути використане як для бензинових моторів, так і для тих, що працюють на дизелі.

У тому випадку, коли мастило можна використовувати для двотактних двигунів, в його маркування додають цифру 2. Якщо ж масло призначене для чотиритактного мотора, на його етикетці з'являється цифра 4.

 Що таке специфікація ACEA

ACEA - це скорочена назва асоціації європейських автовиробників. Дана абревіатура утворена першими літерами слів European Automobile Manufacturers Association. До асоціації входить 15 компаній, які займаються масовим виробництвом автомобільних масел. Для зручної класифікації масел на групи асоціація розробила своєрідну систему, схожу на ГОСТ. Головним критерієм для диференціації мастил стають їх властивості та параметри.

Категорії класифікації ACEA

Існує три великі групи, на які поділяються всі автомобільні мастила:

  •  рідини для двигунів легкових та легковантажних авто (фургони, мікроавтобуси);
  •  мастило з каталізатором, що відновлює відпрацьовані гази;
  •  масла для дизельних моторів, які піддаються високим навантаженням.

Крім категорій специфікація ACEA включає 3 класи, кожен з яких, в свою чергу, об'єднує чотири групи масел. Визначити клас і групу можна по маркуванню.

Перший клас - мастила для заливки в бензинові двигуни, дизелі, які використовуються неінтенсивно, і движків мікроавтобусів. На упаковці таких масел можна побачити букви A1 / B1, A3 / B3, A3 / B4, A5 / B5.

 Другий клас - рідини для високофорсованих моторів з каталізатором відновлення відпрацьованих газів. Це мастила для двигунів, які працюють як на бензині, так і на дизельному паливі. (С1, С2, С3, С4).

Масла третього класу отримують маркування з буквою Е. Це рідини для високонавантажених дизельних моторів. Такі мастила не можна використовувати для бензиново-газових  ДВС (Е4, Е6, Е7, Е8).

Як вибрати відповідне масло

Підбір автомастила повинен починатися з вивчення рекомендацій, наданих виробником автомобіля. Звичайно, можна використовувати засіб, який за характеристиками відрізняється від рекомендованих, але перш варто заручитися схваленням фахівця. Щорічно на ринку з'являються нові марки масел, які просто не можуть бути вказані в технічних рекомендаціях до автомобілів, які вийшли кілька років тому.

Специфікації можуть служити додатковим джерелом інформації. Існування стандартів покликане спростити процес вибору мастильних рідин. У тому випадку, коли в магазині немає конкретної марки автомастила (яке рекомендовано для певного автомобіля), можна купити продукт іншого виробника, який має такий же клас по ACEA або API.

Однак необхідно розуміти, що неправильний підбір масла - це прямий шлях до втрати гарантії. Автовиробник має право відмовити в ремонті за гарантією, якщо транспортний засіб неправильно експлуатували.

Навіть звертаючись до фахівців автомобіліст повинен вміти читати маркування масел, розуміти значення сезонної приналежності і розрізняти види мастил. Розуміння того, як працює певний тип масла, допоможе проконтролювати виконання роботи в сервісному центрі, а також дозволить уникнути прикрих непорозумінь при обслуговуванні автомобіля. Це не означає, що доведеться запам'ятовувати все значення і розшифровки, ключові параметри можна знайти в спеціальних таблицях.

Сподобалося? Поділіться з друзями.
02 листопада 2018 р.